HEALTH_info // top 10 slavnih začina: od KADULJE do CRNOG KIMA!

    Pored obogaćenog okusa jela, upotreba odabranih začina može značajno pogodovati našem zdravlju. Znanstveni institut McCormick, posvećen istraživanju svojstava začina i ljekovitog bilja, kroz niz studija dolazi do impresivnih zaključaka. Začini imaju iznimna antioksidativna svojstva – neki su među najjačim poznatim antioksidansima.

    Provode se mnoga istraživanja kako bi se ispitao potencijal začina u poticanju metabolizma, povećanog osjećaja sitosti i kontrole težine te općenito poboljšanja kvalitete prehrane. U začinima, naime, postoje supstance koje potiču metabolizam, a osim toga, okusom bogatija hrana brže može zadovoljiti vaš apetit.

    cardamom-11

    Ružmarin
    Aktivni spojevi prisutni u ružmarinu pokazuju sposobnost ublažavanja upala koje su čest okidač za mnoge kronične bolesti. Ispituje se i njegova moguća uloga u očuvanju zdravlja srca. Kada se želite razbuditi, pomirišite grančice ružmarina i za pet minuta osjećat ćete se življe! Ružmarin je odličan u marinadama, umacima od rajčice, kruhu i pecivima.

    Cimet
    Žličica mljevenog cimeta sadrži jednaku razinu antioksidansa kao i pola šalice brusnica. Bogat je prirodnim spojevima polifenolima, za koje istraživanja pokazuju da se u našem tijelu ponašaju kao inzulin i pomažu regulirati razinu šećera u krvi. Može se dodati jutarnjim kašama, čaju, pečenoj bundevi i, naravno, kolačima.

    Kurkuma
    Ovaj žarko žuti začin uobičajeni je sastojak curry praha. Znanstvenici ispituju ulogu kurkume u očuvanju zdravlja mozga te zaštitu od slabljenja kognitivnih funkcija kao posljedicu starenja. Također, curry je odličan za očuvanje zdravlja srca. Aktivni sastojak kurkume, kurkumin, pravi je tonik za zdravlje, ističe dr. Goel s istraživačkog instituta Baylor u Dallasu: „Blagotvorno utječe na sve organe“. Kurkumin pomaže u prevenciji Alzheinerove i Parkinsonove bolesti, karcinoma, srčanih bolesti, dijabetesa, artritisa i depresije. Važno ju je kombinirati s masnoćom i paprom.

    Bosiljak
    Ovaj mirisni zaštitni znak talijanske kuhinje ima antibakterijska i protuupalna svojstva te sadrži pravo bogatstvo nutrijenata, uključujući beta karoten, magnezij, kalcij i željezo. Uspješno se bori i protiv upornih bakterija poput E.coli i listerije. Bosiljak naglašava okus ljeta, te se posebno dobro slaže s rajčicom u svim kombinacijama.

    cuckooland 2783311468105694
    Foto: prshots / Cookland


    Timijan
    Uz odlična antioksidativna svojstva, znanstvenici ispituju ulogu aktivnih tvari u timijanu u odnosu na respiratornu funkciju: timijanova vodica može pomoći kod grlobolje i simptoma bronhitisa. Također, koristi se i kao antiseptično sredstvo za ispiranje usta kod karijesa i gingivitisa. Kako biste uvrstili što više timijana u svoju prehranu, ubacite ga u dresinge za salatu, u kremaste umake, pospite po kuhanom povrću, te ga koristite u pirjanim jelima.

    Kardamom
    Kardamom potječe iz indijskih šuma te se tradicionalno koristi u indijskoj kuhinji, ali i u ajurvedskoj medicini za liječenje astme jer potiče cirkulaciju krvi u plućima, zatim afti, probavnih tegoba, pa čak i depresije. Ovaj začin papreno-citrusne arome istražuju i suvremene studije, koje pokazuju da je kardamom vrijedan dodatak svakodnevnoj prehrani. Smatra se i diuretikom što ga čini korisnim za probleme urinarnog trakta, čisti bubrege od kalcija i uree te na taj način može pomoći pri gubitku težine, može smanjiti krvni tlak i ukloniti toksine iz organizma. Poput kurkume i đumbira s kojima dijeli porijeklo, kardamom djeluje protuupalno te umanjuje bolove i otekline, osobito u ustima i grlu.

    Kadulja
    Čaj od kadulje preporuča se kod želučanih problema i grlobolje. Istraživanja sugeriraju da kadulja može ublažiti rane simptome Alzheimerove bolesti. Jedno je pak istraživanje pokazalo da su studenti koji su uzimali ekstrakt kadulje u kapsulama imali značajno bolje rezultate u testovima pamćenja. Neizostavan je dio mediteranske kuhinje, dodaje se umacima, jelima od povrća, tjesteninama...

    Đumbir
    Jedna žličica đumbira ima sličnu razinu antioksidansa kao jedna šalica špinata. Đumbir može pomoći kod mučnine i problema s probavom, a ispituje se i njegova uloga u reduciranju boli. Ugodno ljutkasti okus đumbira dobro paše i u slatkim i u slanim jelima, varivima i juhama, u bezbroj kombinacija, a odličan je i u napitcima.

    heatons 124159395019755
    Foto: prshots / Heatons



    Crni kim
    Crni kim je vrlo aromatičan i okusom podsjeća na papar, a ove sjemenke imaju izuzetan sastav: sadrže proteine, ugljikohidrate, zasićene i nezasićene masne kiseline, tiamin, niacin, folnu kiselinu, kalcij, željezo, beta-karoten i mnogo drugih vrijednih sastojaka.

    Spas je za oslabljeni imunitet, a prema pučkom vjerovanju, kim liječi sve bolesti, dok su suvremena istraživanja potvrdila veliki broj bolesti na koje crni kim povoljno djeluje. Impresivan popis uključuje  autoimune bolesti poput multiple skleroze, reumatoidnog artritisa i psorijaze, zatim astmu, alergiju, kronični umor, povišeni kolesterol, šećernu bolest, hemoroide, proširene vene, visoki krvni tlak, bakterijske, gljivične i parazitske infekcije, glavobolje, ekceme, kožne gljivice, lišajeve, neurodermitis, akne, bronhitis, kašalj, upalu pluća, upalu sinusa, smanjeni imunitet, bolove u zglobovima i mišićima, bolove u želucu i crijevima, crijevne gljivice, nadutost, proljev, kolike, jetrene bolesti i oštećenja, bubrežne kamence, nesanicu, depresiju, slabu cirkulaciju, PMS, AIDS, karcinom itd.

    Kajenski papar
    Ljutina kajenskog papra posljedica je visoke koncentracije tvari capsaicin.  Provedena su brojna istraživanja o njegovu djelovanju na sprječavanje nastanka čireva, reduciranje boli i zdravlje krvožilnog sustava. Capsaicin također učinkovito otvara začepljene dišne puteva u nosu. Kajenski je papar i odličan izvor A vitamina jer je bogat provitaminom A, uključujući i beta karoten – antioksidans koji ublažava simptome astme, osteoartritisa i reumatoidnog artritisa. Uklapa se u sva jela kojima hrabro želite dodati notu ljutog okusa.

    Nema recepta koliko začina je dovoljno; pri svakom jelu dodajte neki od začina, prema ukusu. Također, obogaćujući svoju prehranu začinima, ne samo da ćete uživati u zanimljivim okusima, nego ćete moći smanjiti količinu soli, masnoće i zaslađivača u vašim receptima.

     

     -good-stuff-eatery-spikes-village-fries